صفحه اصلی مقالات تخصصی اصول اولیه مسواک کردن دندان ها

اصول اولیه مسواک کردن دندان ها

اصول اولیه مسواک کردن دندان ها مسواک زدن اصولی به گفته متخصصین بین ۵ الی ۷ دقیقه است. قبل از شروع، از تمیز و سالم بودن مسواک خود مطمئن شوید. بین دندان‌ها را نخ دندان بکشید. سعی شود از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده شود.

اول دندان‌های در مجاورت لثه را مسواک بزنید. نحوه تمیز کردن این ناحیه بسیار مهم است. در نظر داشته باشید حرکت دادن مسواک به صورت رفت و برگشت، برای دندان‌های این ناحیه اشتباه است. چرا که اینکار سبب سایش روی دندان شده و با پریدن پرزهای مسواک از یک دندان به دندان دیگر، بین دندان‌ها و دندان و لثه به خوبی تمیز نمی‌شود.

برای تمیز کردن دندان‌های در مجاورت لثه ابتدا با یک زاویه ۴۵ درجه نسبت به محور طولی دندان، مسواک را بر روی شیار لثه و دندان قرار می‌دهیم. سپس مسواک را مقداری به سمت پایین فشار داده تا پرز‌های مسواک بین لثه و دندان و همچنین بین دندان‌ها فرو رود. سپس با یک حرکت لرزشی مسواک را به سمت بالا یا پایین (فک پایین، فک بالا) حرکت می‌دهیم. این حرکت لرزشی ۳ تا ۴ بار تکرار شود. هر چه از سمت دندان‌های عقب فک به سمت جلو پیش می‌روید جهت حرکت مسواک را نیز به آرامی تغییر دهید.

سپس از سطح جونده دندان شروع می‌کنیم. سطح جونده در هر فک، در هر دو سمت چپ و راست قرار دارد که از یک طرف در فک پایین شروع کرده و به طرف دیگر می‌رویم. برای فک بالا نیز به همین شیوه اقدام می‌کنیم. اگر وقت کافی گذاشته شود سطح جونده به راحتی تمیز می‌شود. مسواک را به حالت چرخشی و رفت و برگشت به آرامی حرکت می‌دهیم.

سطح پشتی دندان‌های قدامی هر دو فک بالا و پایین را مسواک بزنید. مسواک را به صورت عمودی قرار داده و با دامنه کوتاه به شکل جلو و عقب مسواک بکشید. دو تا سه بار این کار را تکرار کنید.

سطح زبان را به آرامی و چرخشی به مدت ۳۰ ثانیه مسواک بکشید.

دهانتان را در مرحله آخر کامل بشویید. می‌توانید پس از آن از دهان‌شویه نیز استفاده نمایید.

چند نکته بسیار مهم در مسواک زدن

ناحیه دندان‌های عقل را نیز مسواک بکشید. چرا که بسیاری به دلیل حالت تهوعی که بوجود می‌آید، این قسمت را کمتر مسواک می‌زنند. به همین دلیل دندان‌های عقل با وجود دیر درآمدن‌شان زودتر پوسیده می‌شوند.

سطح زبان به دلیل پرز‌هایی که دارد جای مناسبی برای گیر کردن ذرات مواد غذایی است. این امر سبب بوی بد دهان و یا پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. بنابراین این قسمت را باید به آرامی و آهسته مسواک بکشید. مراقب باشید به بافت زبان آسیب نزنید.

با آگاهی کامل مسواک بزنید و دقت کامل را به خرج دهید.

بعد از شستن دهان، یک بار نیز بدون خمیر مسواک بکشید.