صفحه اصلی مقالات تخصصی ارتباط مسواک زدن و حفظ سلامت قلب

ارتباط مسواک زدن و حفظ سلامت قلب

ارتباط مسواک زدن و حفظ سلامت قلب حفظ سلامت قلب با مسواک زدن
مسواک زدن روزانه و منظم باعث از بین رفتن باکتری های موجود در دهان می شود. اگر هر روز مسواک نزنید و یا اینکه این کار را درست انجام ندهید، این باکتری ها می توانند وارد جریان خون شده و به اعضای حیاتی بدن مانند قلب برسند.در این بخش از بهداشت وسلامت تو ضیحاتی در این باره آمده است.مسواک زدن

آیا مسواک زدن باعث سلامت قلب می شود ؟
مسواک زدن دندان ها نه تنها از پوسیدگی دندان ها پیشگیری کرده و بهداشت دهان را حفظ می کند، بلکه برای تضمین سلامت قلب هم مفید است.

به گزارش مهر، دانشمندان در تلاش برای فرآیند توسعه مسواک های هوشمندی هستند که از روی بزاق دهان مشکلات قلبی را تشخیص می دهد.

این وسیله راهکار ساده ای برای ادغام چکاپ قلب در اقدامات متداول روزانه است و می تواند به بیماران قلبی در تنظیم مصرف داروهای مورد نیازشان کمک کند.

به گفته محققان بیمارستان رامون کاجال اسپانیا، میزان سدیم موجود در بزاق دهان می تواند نشانه هشدار اولیه مشکلات قلبی باشد.
آلوارو مارکو، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید:«با وجود اطلاعات کم در مورد میزان ضربان قلب، فشار و نمونه های بیولوژیکی بدست آمده از بزاق، امکان انجام برخی اصلاحات که به سلامت بیمار کمک کند، وجود دارد.»

قرار است این مسواک توسط یک شرکت تکنولوژی بعد از تکمیل فازهای مهندسی و طراحی، تولید شود.

مسواک زدن در بیماران قلبی

وقتی لخته خونی در عروق ایجاد می شود یا بیمار تحت عمل جراحی مثل تعویض دریچه قلب قرار می گیرد که احتمال ایجاد لخته بعد از آن خیلی بالاست، باید به تشخیص پزشک هپارین یا وارفارین که رقیق کننده های قوی خون هستند، استفاده کند چون ایجاد لخته در عروق، حرکت آن و رسیدن به ریه، باعث آمبولی و سکته قلبی خواهد شد.

این دو دارو خطرناک و خیلی قوی تر از آسپیرین هستند و اگر بدون نظر پزشک استفاده شوند، باعث خون مردگی، خونریزی داخلی و حتی مرگ می شوند. هپارین تزریقی است و باید در بیمارستان استفاده شود. قرص وارفارین را افرادی که به آن نیاز دارند، می توانند در خانه مصرف کنند ولی حتما با نظر و تجویز پزشک.

افرادی که وارفارین مصرف می کنند، حتما باید موقع مسواک زدن محتاط باشند و از مسواک های نرم استفاده کنند تا خونریزی در لثه ایجاد نشود.