صفحه اصلی اخبار خمیردندان 25 روش خانگی درمان آفت دهان

25 روش خانگی درمان آفت دهان

25 روش خانگی درمان آفت دهان در این مطلب دربا ره ی علل ایجاد و را ه های درمان آفت دهان بیشتر بدانیم.
افت دهان (Aphthous stomatitis) یکی از شایع ترین عارضه ها و بیماری های دهانی می باشد که در تمام سنین امکان ابتلا به آن وجود دارد و درمان خانگی ان باعث می شود سریع تر از شرع ان ها خلاص شویم متحمل درد نباشیم.

گفتنی است که افراد در هر سنی می توانند مبتلا به این بیماری شوند اما کودکان و افراد مسن بیشتر مستعد ابتلا هستند.همچنین از نظر جنسیت خانم ها مستعد ابتلای بیشتری هستند.

این نوع بیماری بسیار دردناک است زیرا که در لثه ها و بیشتر در دیواره های داخلی دهان و زبان ایجاد می شود و در هنگام غذا خوردن ممکن است ازار دهنده باشد.

علت های مختلفی باعث آفت دهانی می شود اما ریشه ی اصلی آن در انباشته شدن قارچ ها در دهان است و در واقه رشد بیش از اندازه قارچ ها در دهان باعث ایجاد آفت دهانی می شود.که در ادامه بیشتر به علل ایجاد آفت خواهیم پرداخت.

این بیماری را جزء بیماری های خطرناک نمی دانند و تاثیر بد برای بدن ندارد و اینکه قابل سرایت هم نیست.

همچنین این نوع بیماری میتواند ریشه ی ژنتیکی هم داشته باشد و برای همین است که عامل خاص و دقیقی را نمی توان برای آن نام برد.

زمان بهبود
این افت ها در سایز های بزرگ (ماژور) و کوچک (مینور) ایجاد می شوند که زمان بهبود ودرمان ان ها بستگی به سایز ان ها دارد اما به عنوان یک زمان تقریبی در سایز های کوچک تا دو هفته و در سایز های بزرگ تا چهار هفته زمان ببرد.

البته قابل ذکر است که بزاق رهان خود حاوی موادی است که باعث بهبود بیماری های دهانی می شود پس باید دانست که آفت های دهانی بدون درمان و البته با صرف زمان به سمت بهبودی می روند.

روش های درمان آفت دهان در منزل
باید بدانیم که برای درمان آفت ها می توانید به پزشک مراجعه کرده و با مصرف دارو و رعایت نکات که توسط پزشک ذکر می شود آفت را درمان کنیم.

اما اگر فقط مراجعه کردن به پزشک را نداربد و یا نمی خواهید برای این مشکل کوچک به پزشک مراجعه کنید می توانید از روش های درمان خانگی آفت که در پایین ذکر می شود استفاده کنید.

1.نمک
نمک برای ردمان آفت های درهان بسیار مفید است

نمک رطوبت که یکی از عوامل رشد قارچ ها و باکتری ها است را از زخم می گیرید و از رشد بیشتر قارچ ها در نقاط دیگر دهان و از بین رفتن قارچ ها در همان زخم نیز جلوگیری می کند.

روش اول استفاده : یک نمک را در یک فنجان اب گرم حل کنید مخلوط کنید و اجازه دهید که کامل نمک در آب حل شود.

روش دوم استفاده : می توانیم نمک را مستقیم بر روی زخم خود بگذاریم که البته باید گفت گه سوزش ان بیشتر ولی تاثیر این روش سریع تر است.

سپس چند بار در روز این محلول را قرقره نمایید تا بهبود یابد.البته که باید گفت نمک باعث سوزش آفت ها میشود و اگر این راه حل را دوست ندارید میتوانید از راه های دیگر در درمان آفت خود بهره مند شوید

2. روغن نارگیل
روغن نارگیل برای درمان آفت های دهان بسیار مفید است


روغن نارگیل علاوه بر خاصیت های دیگر برای رفع عفونت نیز بسیار مفید است.روغن نارگیل می تواند قارچ ها کمتر و درد حاصل از آفت را کمتر کند.

همچنین چربی موجود در روغن نارگیل می تواند از پخش شدن افت ها در کل دهان جلوگیری کند و باعث رفع خشکی دهان شود.

روغن نارگیل را باید در صبح استفاده نمایید و برای نوزاردان می توان روغن نارگیل را در سر پستان مادر بمالید تا بچه با خوردن شیر از روغن نارگیل و فواید ان بهره ببرد.

روش اول استفاده : یک گلوله از پنبه را به روغن نارگیل آغشته و بر روی آفت ها بگذاریم کمی بماند تا جذب شود.روزی دو الی سه بار این روش درمانی را تکرار کنید.

روش دوم استفاده: مقداری از روغن را در دهان ریخته و برای چند دقیقه در دهان بچرخانید تا مطمئن شوید که تمامی قسمت های دهان شما آغشته شده باشد.

3. ماست
ماست پروبیوتیک می تواند در درمان قارچ های ناشی از آفت ها کمک شایعی را به بهبود زخم ها کند و ماست مقاومت طبیعی بدن در جنگ با قارچ ها و باکتری ها بالا می برد.

از ماست شیرین طبیعی برای میزان دو الی سه فنجان ماست در روز استفاده کنید و همچنین مداوم مصرف کردن ماست می توانید سیستم گوارشی را بهبود و سلامت کلی شما را بیشتر کند.

4. برگ عناب
همچنین برگ عناب می تواند در کشتن و جلوگیری از پخش شدن قارچ ها و باکتری ها کمک کند.

طرز استفاده : تعدادی از برگ های میوه ی عناب را بشویید گه گرد و غبار آن از بین برود و سپس آن ها در آب انداخته و تر نمایید و سپس حوله ای تمیز را آغشته به ابن آب کنید و بر روی زخم ها و زبان خود یا کودک بمالید.

5. سرکه سیب
سرکه به دلیل اسیدی بودن در درمان عفونت ها و قارچ ها می تواند موثر باشد و همچنین در تنظیم سطح PH (موادی که در خون است و میزان ان مهم است تا بدن اسیدی نشود که مواد اسیدی بسیار در افزایش پی اچ خون موثر هستند) بدن و جلوگیری از رشد قارچ ها کمک رسان است.

واگر سیستم دفاعی شما پایین باشد که یکی از دلایل ابتلا به آفت های دهانی است سرکه ی سیب باعث بالا رفتن قدرت دفاعی بدن می شود.

روش اول استفاده : دو قاشق از سرکه ی سیب خانگی را با نصف عاشق از نمک با یک فنجان آب ولرم مخلوط و از محلول به دست آمده چند بار در روز برای شستشو دهان خود و یا فرزندتان استفاده کنید.

روش دوم استفاده : دو قاشق از سرکه ی سیب خانگی را با یک قاشق عسل طبیعی با یک فنجان آب ولرم مخلوط و از محلول به دست آمده چند بار در روز برای شستشو استفاده کنید.

6. سودا
سودای موجود در نوشابه ها متواند در درمان آفت ها کمک رسان باشد.سودا یکی از داروهای مؤثر و ارزان قیمت برای استروئید خوراکی است. استفاده از نوشابه گازدار می تواند از قارچ هایی که منجر به عفونت دهان می شود کم کند.علاوه بر این، سودا باعث خنثی شدن اسید ها در بدن و تنظیم pH در خون دهان شود.

روش اول استفاده : دو قاشق چای خوری نوشابه گازدار را با مقدار کافی آب مخلوط کنید سپس با استفاده از یک گلوله پنبه این مخلوط را بر روی زبان و ناحیه های زخمی مالش دهید بگذارید آن برای چند دقیقه بماند و سپس دهان خود را با آب گرم بشویید.این درمان را دو یا سه بار در روز برای چند روز تکرار کنید تا بهبودی را حاصل شود.

روش دوم استفاده : نصف قاشق چایخوری از سودا را در یک لیوان آب گرم اضافه کنید و مخلوط نمایید و سپس دهان خود را با این محلول دو بار در روز بشوید تا آفت ها بهتر شود و علائم به طور کامل ناپدید می شوند.

7. روغن درخت چای
روغن درخت چای یکی از عصاره ها برای پوست است و این روغن در درمان بسیاری از انواع مشکلات پوستی موثر است. این می تواند به عنوان یک کرم رطوبت طبیعی برای پوست عمل کند.

مردم برای درمان مشکلات پوستی از روغن چای استفاده می کنند. روغن درخت چای حاوی خواص ضد قارچی قوی است که می تواند به مبارزه با باکتری ها و قارچ ها باعث رفع عفونت دهانی شود.

علاوه بر این، استفاده از روغن درخت چای باعث می شود که روند بهبودی سریع تر شود. و با توجه به مطالعات سال 2004 در مجله شیمی درمان میکروب، خواص ضد قارچی روغن چای و ترکیبات آن اثبات شد.

روش استفاده : چهار تا پنج قطره روغن درخت چای را در یک فنجان آب آشامیدنی بریزید و مخلوط نمایید.چند دقیقه با محلول به دست آمده دهان خود را بشویید واین روش درمانی را دو بار یا سه بار در روز برای تسکین علائم زخم ها تکرار کنید.

هنگامی که از روغن چای درختان به عنوان یکی از داروهای طبیعی استفاده می کنید، باید بدانید که خوردن روغن چای می تواند عوارض جانبی داشته باشد پس از این رو قبل از استفاده این روغن را رقیق کنید.

8. سیر
سیر برای درمان آفت دهان و لثه مفید است


سیر در درمان عفونت ريوی مفید است. با توجه به خواص ضد قارچی آن، استفاده از سیر می تواند باعث مرگ قارچ ها و باکتری ها در دهان شود. علاوه بر این، سیر می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند و فرآیند بهبود قارچ ها را سرعت ببخشد.

به منظور درمان انگل دهان و دندان، شما فقط نیاز به استفاده از روغن سیر به صورتی که زبان و دیگر مناطق آسیب دیده خود را چند بار در روز حداقل برای یک هفته به این روغن آغشته کنید.

شما همچنین می توانید با مصرف منظم سیر خام و یا کپسول قرص یا قرص سیر البته با مشاوره با پزشک خود ، برای درمان عفونت مورد استفاده قرار دهید.

9. دارچین
دارچین یکی دیگر از درمان های طبیعی در لیست داروهای خانگی است که می خواهیم در این مبحث به شما معرفی کنیم.

استفاده از دارچین می تواند برای کشتن باکتری که باعث عفونت دهان می شود کمک کند زیرا دارچین حاوی خواص ضد قارچی و ضد عفونی کننده قوی است که می تواند از رشد بیش از حد باکتری آلبیکان (Albicans Candida) جلوگیری کند.

علاوه بر این، خواص ضد قارچی و اثرات درمان دارویی دارچین می تواند با مبارزه با باکتری آلبیکان (Albicans Candida) مبارزه کند.

راههای مختلفی وجود دارد که می توانید از دارچین به عنوان یکی از داروهای موثر برای درمان آفت دهان استفاده کنید.

روش اول استفاده (چای دارچین) : برای تهیه چای دارچین، شما نیاز داریدکه نصف قاشق چای خوری پودر دارچین (یا یک تکه دارچین چوب)با نصف فنجان آب و با یک قاشق چای خوری آب لیمو مخلوط نمایید.

سپس مخلوط بالا را در یک فنجان آب بریزید و اجازه دهید که به جوش بیاید و تا پنچ دقیقه بگذارید که بجوشد و سپس حرارت خاموش و اجازه دهید سرد شود.

پس از ان عصاره را گرفته و تفاله ها را به دور بریزید و یک قاشق آب لیموی دیگر به چای اضافه و میل نمایید.

شما باید چند فنجان این چای را هر روز بخورید تا علائم آفت های دهانی به طور کامل ناپدید شوند.

روش اول استفاده (استعمال روغن دارچین) : مخلوط روغن دارچین و روغن زیتون فوق العاده است زیرا مخلوط این ها با هم در از بین رفتن تکه های سفید، ضایعات بزرگ، درد و قرمزی در دهان خود موثر است.

این روغن را پنبه بر روی زخم ها مالیده و اجازه دهید که دو الی 3 دقیقه بر روی زخم بماند.این درمان یکبار در روز و به مدت حداقل یک هفته طول می کشد تا یک نتیجه درمانی رضایت بخش بدست بیاورد.

البته قابل ذکر است که این درمان نباید توسط زنان باردار به دلیل عوارض جانبی مورد استفاده قرار گیرد.

10. برگ زیتون
برگ درخت زیتون نیز با مزایای سلامتی و زیبایی فراوان همراه است. یکی از این مزایا درمان محلول خوراکی برای دهان است.

برگ زیتون در از بین بردن باکتری ها مفید است و باعث کاهش تورم دهانی می شود. علاوه بر این، خواص ضد قارچ قدرتمند برگ زیتون می تواند به از بین بردن قارچ ها که منجر به عفونت دهان می شود کمک کند.

اولئوروپین (Oleuropein ) یک ماده شیمیایی فعال در روغن زیتون است که سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند و روند بهبود آفت ها را تسریع می بخشد.

بنابراین، هنگامی که برگ زیتون در یک لیست از داروهای خانگی طبیعی برای آفت دهان و دندان در نوزادان و بزرگسالان وجود دارد، تعجب آور نیست.

برای بهبود علائم تلخ خوراکی، توصیه می شود 250 تا 500 میلی گرم عصاره برگ زیتون سه بار در هفته برای یک نتیجه مطلوب در درمان آفت ها استفاده کرد. برای دریافت بهترین نتیجه، باید درباره استفاده از آن و دوز مناسب با پزشک خود صحبت کنید.

روش استفاده : یک یا دو قاشق چای خوری برگ درخت زیتون را با یک فنجان آب جوش مخلوط و در یک لیوان قرار دهیدو به این صورت آب جوش بر روی برگ زیتون ریخته شود و 10 تا 15 دقیقه تامل کنید و بعد از صاف کردن و جدا کردن نوشیدنی از تفاله می توانید میل کنید. نوشیدن دو یا سه فنجان چای برگ درخت زیتون برای درمان عفونت دهان لازم است.

11. پونه کوهی
روغن زیتون در پاک سازی کبد موثر است که باعث رفع عفونت دهان نیز می شود. این روغن شامل خواص ضد قارچی است که می تواند باکتری آلبیکان (Albicans Candida) را از بین ببرد و از عفونت دهان جلوگیری کند. علاوه بر این می تواند روند بهبود را با تقویت سیستم ایمنی بدن شما تقویت کند.

روش اول استفاده : چند قطره روغن پونه ی کوهی را با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط و در ضایعه سفید و زخمی در زبان و ناحیه ی زخمی دهان خود بمالید.

بگذارید این مخلوط به مدت 10 دقیقه در مناطق آسیب دیده بماند و سپس آن را با آب آشامیدنی شستشو دهید.

توصیه می شود که این درمان دو بار در روز بیش از یک هفته انجام شود تا بهبود قابل توجهی داشته باشد.

روش دوم استفاده : سه قطره روغن پونه کوهی را با یک لیوان آب اضافه کنید و این روش درمانی را برای چند روزو به مدت یک هفته بنوشید تا آفت ها درملن شوند.

12. آلوئه ورا
شما خوش شانس هستید اگر گیاه آلوئه ورا را در باغ خود رشد دهید. آلوئه ورا مزایای سلامتی و زیبایی زیادی دارد.

استفاده از آلوئه ورا بسیار ارزشمد برای مو و پوست شما شناخته شده است . یکی دیگر از مزایای آلوئه ورا درمان آلودگی دهان است. آلوئه ورا یکی از داروهای خانگی قدرتمند برای آفت دهان و دندان در نوزادان و بزرگسالان است.

آلوئه ورا حاوی خواص ضد قارچی است که می تواند به خلاص شدن از باکتری های موجود در د هان و جلوگیری از گسترش آن ها کمک کند.

استفاده از آلوئه ورا می تواند از پیشرفت بیشتر عفونت های دهان جلوگیری کند و روند بهبودی را بهبود بخشد. برای درمان ترشحات دهانی، آلوئه ورا را می توان از طریق موضعی و خوراکی استفاده کرد.

روش اول استفاده : مقداری از ژل آلوئه ورا را بر روی یک گلوله ی پنبه ای قرار دهید و آن را به ضایعات، درد و تکه های سفید بر زبان، دیواره ها و دیگر مناطق داخل دهان خود بمالید.

روش دوم استفاده : برگ های آلوئه ورا را بریزید و ژل آن را بگیرید و سپس ژل آلوئه ورا و یک فنجان مرکبات (گریپ فروت یا پرتغال) به مدت پنج دقیقه خوب مخلوط کنید و به مدت حداقل 2 ساعت این محلول را در یک یخچال قرار دهید.هر روز به عنوان آب میوه بخورید تا آفت ها کاملا خشک شود.

13. داروی GENTIAN VIOLET
دارو برای درمان آفت لثه


یک داروی بنفش رنگ است و از خواص ان ضد قارچ و ضد باکتری بودن را میتوان گفت. این دارو یکی از داروهای خانگی موثر برای آفت دهان و سایر عفونت های قارچی مب باشد.

این درمان نه تنها برای بزرگسالان بلکه برای نوزادان نیز کاربرد دارد. استفاده از آن برای چند روز یا چند هفته می تواند تکه های سفید، ضایعه قرمز و سایر علائم آفت دهانی را ناپدید کند.

اگر مقدار کمی از آن استفاده شود در درمان آفت مفید است در غیر این صورت عوارض جانبی ناخواسته مانند زخم دهان و سوزش پوستی در برخی افراد را ایجاد می کند.

بنابراین، قبل از استفاده از این دارو، شما باید از مصرف آن و عوارض جانبی احتمالی آن با پزشک خود صحبت کنید.

روش استفاده : مقداری از داروی GENTIAN VIOLET را بر روی یک گلوله ی پنبه ای قرار دهید و آن را به روی تکه های سفید بر زبان و دیواره ها و دیگر مناطق داخل دهان خود بمالید که البته تلخ مزه است. این درمان را سه بار در روز برای چند روز تکرار کنید تا نتیجه مورد نظرتان حاصل شود.

14. آب لیمو
آب لیمو برای درمان آفت دهان مورد استفاده است


آب لیمو حاوی خواص ضد قارچی است که باعث می شود آن را به عنوان یکی از درمان های قدرتمند خانگی برای اسپاسم دهانی و دندانی تبدیل کند.

استفاده از آب لیمو به طور مکرر امن است و علاوه بر این، آب لیمو دارای خاصیت اسیدی است که رشد باکتری آلبیکان (Albicans Candida) را در دهان شما متوقف می کند.

شما فقط باید یک لیمو را برای آبش فشرده کنید و سپس آن را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و همچنین می توان عسل را به آن اضافه کنید. توصیه می شود شربت لیمو را با صبحانه خالی بخورید.همچنین برای تاثیر بیشتر میتوان از خود اب لیمو را در دهان بچرخانیم.

15. عصاره دانه ی گریپ فرویت
عصاره دانه گریپ فروت نیز جزء داروهای موضعی برای رفع آفت دهانی است . خواص ضد میکروبی گریپ فروت به مزایای این میوه کمک می کند. عصاره دانه گریپ فروت می تواند با عفونت ها در دهان شما مبارزه کند.

روش استفاده : عصاره را می توان بر روی زخم ها استعمال کرد و یا اینکه عصاره را در آب ولرم ریخته و قرقره کرده

16. زردچوبه وشیر
زردچوبه قرن هاست برای درمان بیماری های پوستی، بیماری های قلبی، شرایط التهابی و بهبود زخم استفاده شده است.

علاوه بر این، زردچوبه دارای خواص ضد باکتری، ضد قارچی و ضد ویروسی است. این شگفت آور نیست که زردچوبه یکی از داروهای خانگی موثر برای زخم ها و آفت های دهانی باشد.

استفاده از زردچوبه و شیر بسیار موثر در درمان عفونت های دهان است و به راحتی در هر خانه ای زرچوبه و شیریافت می شود و مقرون به صرفه است.


روش استفاده : 2 قاشق سوپ خوری شیر را با 3 قاشق چای خوری پودر زردچوبه مخلوط کنید.

مقداری از این مخلوط را دردهان ریخته به مدت چند دقیقه در اطراف دهان خود بچرخانید سپس دهان خود را با آب آشامیدنی شستشو دهید. شما باید این درمان را چند بار در روز برای چند روز تکرار کنید.

17. روغن گل میخک
روغن گل میخ دار(eugenol) که دارای خواص ضد میکروبی و ضد قارچی است. به همین دلیل است که روغن گل میخ به عنوان یکی از داروهای خانگی موثر برای ریزش زخم های دهانی در نظر گرفته می شود. اثرات ضد عفونی روغن گل میخک در مهار رشد قارچ ها و باکتری ها موثر است.

روش اول استفاده : 3 یا 4 قطره روغن گل میخک را در یک لیوان آب گرم اضافه و مخلوط می کنیم و از این محلول به عنوان دهان شوی چند بار در روز استفاده کنید.

روش دوم استفاده : شما می توانید چند قطره روغن گل میخک را به زبان، گونه ها و دیگر مناطق آسیب دیده خود در داخل دهانتان باپنبه بمالید و به مدت 10 دقیقه صبر کنید و سپس شستشو دهید. این درمان را همچنین چندین بار در روز برای چند روز تکرار کنید.

18. روغن برگ درخت لیمو
برگ لیمو (Lemongrass) به علت اثرات ضد تشنج و هیپنوتیزم آن در طب سنتی برزیل استفاده می شود. بسیاری از مطالعات دریافتند برگ لیمو در کاهش فشار خون و کاهش التهاب مفید است.

روغن برگ لیمو حاوی آنتی اکسیدان های قوی است. خواص ضد قارچ، ضد عفونی، ضد عفونی کننده، ضد اسپاسم و ضد باکتری روغن برگ لیمو می تواند به درمان اختلالات دستگاه گوارش و عصبی، تب و سایر مشکلات بدنی کمک کند.

علاوه بر این مردم همچنین از روغن برگ درخت لیمو یکی از داروهای طبیعی برای آفت دهان و دندان استفاده می شود.

روش استفاده : چند قطره روغن برگ لیمو را بگیرید و با استفاده از گلوله پنبه ای آن را به زبان و مناطق زخم خود در دهان خود اعمال کنید. برای چند دقیقه تامل کنید و بعد آن را با آب آشامیدنی شستشو دهید.

19. پیاز
رشد بیش از حد باکتری آلبیکان (Albicans Candida) توسط عوامل متعددی ایجاد می شود. اگر ما می خواهیم به طور موثر درمان ترشحات دهانی را درمان کنیم، باید رشد بکتری ها و قارچ ها را در دهان متوقف کنیم.

پیاز یکی از داروهای موضعی برای ریزش دهان است که ما می خواهیم در این مطلب معرفی کنیم. پیاز حاوی آلیسین (allicin) است که می تواند رشد باکتری را مهار کند و باکتری های بد را در بدن شما بکشد.

ویتامین C در پیاز می تواند سیستم ایمنی را افزایش دهد. بنابراین، استفاده از پیاز می تواند روند بهبود را تسریع کند.

به منظور خلاص شدن از تکه های سفید، ضایعات قرمز، و درد ناشی از زخم های دهان شما، شما باید پیاز را در رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید. افراد مبتلا به عفونت واژن نباید پیاز بخورند.

روش استفاده : همچنین می توانید آب پیاز را مصرف کنید که آب پیاز می تواند با کمک مخلوط کن یا آبمیوه گیری درست شود.

20. داروی پروکساید هیدروژن
پراکسید هیدروژن شامل خواص درمانی است که می تواند به از بین بردن علائم آفت های دهان و دندان کمک کند.

پراکسید هیدروژن می تواند باکتری ها را در دهان شما متعادل نگه دارد و از ایجاد باکتری ها و قارچ های بد ناخوشایند جلوگیری کند.

روش استفاده : شما می توانید یک قاشق چای خوری از پودر قرص پراکسید هیدروژن دریک فنجان آب اضافه کنید.روزانه دهان خود را با این محلول بشویید تا زخم ها بهبود یابد.

21. محلول خانگی
این محلول خانگی با خشک کردن دهان نه تنها باعث می شود که قارچ ها و باکتری ها از بین برود بلکه سلامت کلی را نیز بهبود می دهد.

روش استفاده : برای تهیه این محلول شما به مواد زیر نیاز دارید:

- مقداری خیار خرد شده

- مقداری از آووکادو

- مقداری چوب کرفس

- مقداری جعفری

- یک قاشق غذا خوری آب لیمو

- 6 یا 8 برگ ریحان

- یک قاشق غذا خوری فلفل سیاه

- کمی نمک

تمام مواد بالا را با هم در یک مخلوط کن بریزید و مخلوط کنید و سپس 250 میلی لیتر آب به آن اضافه کنید خوب به هم بزنید تا یک دست شود سپس به صورت ناشتا در صبح و بعد ناهار استفاده و از خواص ان بهره مند شوید.

22. روغن کرچک
روغن کرچک با بسیاری از اثرات شفابخش و مزایای شگفت است که یکی از مزایای شگفت انگیز آن این است که روغن کرچک به عنوان یکی از داروهای خانگی برای آفت دهان استفاده می شود.

اسید ریسینولیک (یک نوع لسید چرب) موجود در روغن کرچک دارای خواص ضد میکروبی و ضد قارچی است که می تواند باکتری، قارچ را از بین ببرد.

اگر روزانه 2 هفته مصرف شود، روغن کرچک میتواند به طور قابل توجهی باکتری و قارچ در دهان را کاهش دهد. اعتقاد بر این است که روغن کرچک به منظور حذف سموم در بدن شما عمل می کند.

روش استفاده : یک قاشق غذاخوری روغن کرچک را با یک لیوان شیر گرم مخلوط کنید و سپس هر روز بخورید تا ریزش دهان و دندان را درمان کند.شما باید این درمان را حداقل یک هفته تکرار کنید.

به یاد داشته باشید که مصرف بیش از حد روغن کرچک ممکن است موجب گرفتگی، ناراحتی معده، حالت تهوع و اسهال شود.

و همچنین ضربان قلب نامنظم، سرگیجه و ضعف فیزیکی نیز عوارض جانبی ناخواسته روغن کرچک است.اگر عوارض جانبی ناخواسته ظاهر شود، باید از روغن کرچک استفاده کنید. بعضی از مردم با مصرف روغن کرچک دارای واکنش های آلرژیک مانند تورم، خارش و بثورات در گلو، صورت و زبان می شوند.

بنابراین، قبل از استفاده از روغن کرچک، شما باید با دکتر خود مشورت کنید. مادران باردار و مادران شیرده باید از استفاده سر خود از روغن کرچک خود داری کنند.

23. موز سبز یا کال
یکی دیگر از گیاهان دارویی در لیستی از داروهای خانگی قدرتمند برای ریزش دهان، که ما می خواهیم در این قسمت کنیم موز سبز یا موز کال است.

اعتقاد بر این است که استفاده موز سبز درعرض 2 تا 3 روز، علائم ریزش دهان را می تواند ناپدید کند.

با این حال، اگر از آفت دهان رنج می برید، باید درمان را برای چند هفته تکرار کنید تا از شر زخم های دهان کاملا خلاص شوید و از این مشکل جلوگیری کنید.

24. روغن نعنا
اگر به دنبال شگفت انگیز از داروهای طبی طبیعی خانگی برای آفت و زخم دهان و دندان در نوزادان و بزرگسالان هستید، نباید روغن نعنا را نادیده بگیرید.

اثرات قارچ کش این روغن می تواند از گسترش و رشد باکتری آلبیکنس جلوگیری کند. در این مقاله، ما می خواهیم نحوه استفاده از روغن نعنا را به عنوان یکی از داروهای طبیعی خانگی برای آفت دهان معرفی کنیم.

روش استفاده : 1 یا 2 قطره روغن نعنا را بگیرید و آن را به خمیر دندان خود اضافه کنیدو هر روز صبح با آن مسواک بزنید.

25. چای سبز
در جستجوی داروهای طبیعی خانگی سالم برای ریزش دهان و دندان در نوزادان و کودکان، باید چای سبز را در نظر بگیرید.

چای سبز با مواد مغذی و آنتی اکسیدان ها بارگذاری می شود. بنابراین، بسیاری از مزایای بهداشت و زیبایی را دارست.

به عنوان مثال، نوشیدن چای سبز روزانه می تواند به بهبود عملکرد مغز، کمک به کاهش وزن و کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کند.

علاوه بر این، بسته بندی شده با خواص ضد قارچی، چای سبز در درمان ریزش دهان موثر است.

برای درمان ترشحات دهانی، شما باید سه یا چهار فنجان چای سبز را هر روز بخورید. به همین ترتیب، چای سبز می تواند به صورت موضعی به عنوان یکی از داروهای مؤثر برای رفع زخم های دهان و دندان باشد.

روش استفاده : ابتدا برگ چای سبز را با آب بشویید و در دو لیوان آب در یک ظرف خیس کنید و برگ ها را از آب خارج و در یک قوری برگها و کمی نمک بریزید و آب جوش اضافه کنید و بگذارید به جوش بیاید.

سپس از روی حرارت بر دارید و اجازه دهید که خنک شود.توصیه می شود تکرار این درمان چند بار در روز تا زمانی که بهبود کامل مشاهده کنید.

ظاهر افت

ظاهری پنیری شکل دارد و به صورت دانه های کوچک سفیدی تو خالی هستند.افت های دهانی مانند جوش های ریزی هستند با این تفاوت که وسط آنها حفره دارد و همین مسئله ان ها را دردناک می کند.

این افت ها در کجای دهان ایجاد می شود؟

روی قسمت های داخلی لپ ها ، لثه ها و زبان ایجاد می شود و چون در تمام قسمت های دهان می تواند باشد در هنگام غذا خوردن و یا حرف زدن ممکن است باعث خراش و خون ریزی شود درد آور باشد.

وهمچنین چون این افت ها التهاب دارند ممکن است دچار گاز گرفتگی شوند و باعث خون ریزی و زخم شوند.

در افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می کنند امکان ایجاد این اسپاسم ها در زیر دندان مصنوعی وجود دارد.

چه عاملی درد ناشی از آفت دهانی را افزایش میدهد؟

نمک با درا بودن سودیم یک عامی ضد عفونی کننده و ضد باکتری و میکروب است و چون آفت یک زخم باز دهانی ایت برای همین نمک و غذا ها و آشامیدنی هی نمک دار سوزش را بیشتر می کند.البته در روش های درمان آفت در بالا گفتیم که نمک خود باعث بهبود آفت ها میشود.

و همچنین ازعوامل آسیب مانند سرکه و یا غذا ها آشامیدنی هی سرکه ای می تواند آفت را تحریک و درد آن را بیشتر کند.

خوراکی هایی مانند آجیل از جمله فندق ، بادام ، بسته و گردو وگوجه و بادمجان و همچنین شکلات از جمله خوراکی هایی است که درد آفت را افزایش می دهد.

علل های ایجاد افت دهانی

باید دانست که این علل ها مشخص نیستند و دلیل علمی برای ان شناخته نشده اما یکسری از اعمال وجود دارد که می تواند زمینه ساز ابتلا به آفت دهانی باشد.تعدادی از شایع ترین عوامل در پایین گفته شده.

استرس

عوامل هورمونی

سیگار کشیدن

دیابت

خشکی دهان

مصرف استروئید

رژیم غذایی غیر اصولی

دندان مصنوعی

استفاده زیاد از دهان شوی

ضعف سیستم بدنی

عوارض آفت
عوارض خاصی ندارد و بیماری جدی و خطر آفرینی نیست اما از عارضه های آن میتوان درد و سوزش زیاد و همچنین تشخیص ندادن طمع و مزه ی غذا باشد.