صفحه اصلی اخبار خمیردندان با ۱۲ علت اصلی بوی بد دهان آشنا شوید

با ۱۲ علت اصلی بوی بد دهان آشنا شوید

با ۱۲ علت اصلی بوی بد دهان آشنا شوید بوی بد دهان یکی از بدترین بلاهایی است که می تواند گریبانگیر ما شود. ما برای برقراری ارتباط با دیگران راهی جز حرف زدن نداریم و بدبویی دهان مان می تواند دیگران را از ما فراری دهد و باعث خجالت ما شود. این مشکل به حدی جدی است که از آن با نام بیماری هالیتوز یاد می شود و حتی می تواند باعث انزوای اجتماعی و ایجاد اضطراب در فرد شود. به همین خاطر است که قفسه ی فروشگاه ها مملوء از انواع و اقسام آدامس ها، قرص های خوشبو کننده، دهان شویه ها و دیگر محصولاتی است که برای مقابله با بوی بد دهان طراحی شده اند. اما بسیاری از این محصولات تأثیری موقت دارند و مشکل اصلی را برطرف نمی کنند. از طرفی، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان تنها علت بدبویی دهان نیست و بسیاری عوامل دیگر هم در این مسأله نقش دارند. در ادامه به ۱۲ علت اصلی بوی بد دهان می پردازیم.

۱- کم شدن آب بدن

علاوه بر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، کم شدن آب بدن هم یکی از دلایل اصلی بوی بد دهان است. وقتی به اندازه ی کافی آب ننوشید، مواد غذایی (و باکتری هایی که از آن ها تغذیه می کنند) مدت زمان بیشتری درون دهان باقی می مانند، تکثیر می شوند و بوی زننده ای ایجاد می کنند. بنابراین در طول روز به اندازه ی کافی آب بخورید. آب ساده بهترین گزینه است اما جویدن آدامس های بدون قند هم می تواند به بیشتر شدن جریان بزاق دهان کمک کند.

۲- ابتلا به بیماری

تحقیقات نشان می دهد بوی بدی که از دهان خارج می شود، همیشه ترکیبات یکسانی ندارد. وجود بعضی گازها در دهان می تواند حاکی از بیماری جدی ای باشد که یکی از نشانه های آن بوی بد دهان است. برای مثال، بالا بودن مقدار گاز متیلامین در دهان احتمالا نشان دهنده ی بیماری کبدی و کلیوی و گاز آمونیاک احتمالا نشانه ی نارسایی کلیوی است. از طرفی، افزایش سطح گاز استون می تواند حاکی از بیماری دیابت و گاز نیتریک اکسید می تواند از نشانه های بیماری آسم باشد. علاوه بر این، تحقیقات دیگری نشان داده است ترکیبی از گازهای بدبوی دهان می تواند حتی از علائم سرطان گلو باشد.

۳- ورزش زیاد در فضای باز

ورزشکارها بیشتر از دیگران دچار مشکلات تنفسی می شوند. در میان کسانی که در فضای باز ورزش می کنند، تقریبا از هر ۱۰ نفر، یکی با مشکلات تنفسی ای مثل آسم، خس خس سینه و خشکی دهان دست و پنجه نرم می کند. این مشکلات در میان دوچرخه سوارها رایج تر است. طبق تحقیقات، علت این مسأله هوای آزاد است که یکی از دلایل ایجاد بوی بد دهان محسوب می شود. در مفید بودن تنفس هوای آزاد شکی نیست، اما در فصل سرما هوای خیلی سرد باعث خشک شدن دهان می شود و در فصل گرما آلودگی ها و گرده های موجود در هوا به سلامت بدن صدمه می زنند. در هر دو مورد، آلرژی، گرفتگی بینی یا خشکی مزمن دهان منجر به ایجاد بوی بد در دهان می شود. بنابراین بهتر است وقتی هوا خیلی سرد است، در طی فصل آلرژی یا در مناطقی که هوای آلوده ای دارند، مدت زمان کمتری در فضای باز ورزش کنید.

۴- ریسک ابتلا به بیماری قلبی

بیماری های لثه و قلب ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند، به طوری که بیماری ژنژیویت یا همان التهاب لثه یکی از نشانه های اولیه و هشدار دهنده ی مشکلات قلبی عروقی است. علاوه بر این، یکی از نشانه های اصلی بیماری لثه هم بوی بد دهان است. بنابراین برای درمان بیماری لثه ی خود حتما اقدام کنید چون نه تنها بوی بد دهان تان از بین می رود بلکه سلامت قلبی تان هم بهبود پیدا می کند.

۵- بیماری التهاب لوزه

یکی از نشانه های بیماری گلودرد، بدبویی مزمن دهان است. باکتری ای که باعث بدبو شدن دهان می شود همان باکتری ای است که لوزه ها را عفونی می کند و باعث گلودرد مکرر می شود. در عمل جراحی تانسیلکتومی یا همان لوزه برداری، دو غده ی پشت حلق برداشته می شوند و این کار می تواند به رفع بیماری و بوی بد دهان کمک کند.

۶- ریسک زایمان پیش از موعد

زنان باردار باید توجه ویژه ای به بوی بد دهان خود داشته باشند. بوی بد دهان عمده نشانه ی بیماری لثه است و زنانی که به این بیماری مبتلا هستند، احتمال به دنیا آوردن نوزادان نارس یا کم وزن در آن ها بیشتر است. به همین دلیل است که زنان در دوران بارداری باید به بهداشت دهان و دندان خود توجه زیادی داشته باشند و به طور منظم برای انجام معاینه به دندانپزشک مراجعه کنند.

۷- زخم معده

معده درد، مشکلات غذایی و سوزش معده، تنها نشانه های زخم معده نیستند و بوی بد دهان هم نشانه ی دیگر این بیماری است که ممکن است از آن غفلت شود. هلیکوباکتر پیلوری که باکتری عامل زخم معده و بسیاری از سرطان های معده است، باعث بدبو شدن دهان هم می شود.

۸- چاقی

همانطور که می دانید چاقی عوارض منفی زیادی دارد. بوی بد دهان هم یکی از این عوارض است. محققان پی برده اند هر چه اضافه وزن بیشتر باشد، احتمال بدبو شدن دهان بالاتر است. البته علت این مسأله هنوز مشخص نشده است.

۹- مصرف کم ماست

بوی بد دهان در اثر تکثیر باکتری های مضر در دهان به وجود می آید. اما ماستی که می خوریم هم پر از باکتری است، با این تفاوت که این ماده ی غذایی می تواند میکروب های مضر درون دهان را از بین ببرد و باکتری های مفید را جایگزین باکتری های مضر می کند. در تحقیقی مشاهده شد، مصرف روزانه ی ماست به مدت ۸ هفته، میزان هیدروژن سولفید و دیگر باکتری های مضر دهان را تا ۸۰ درصد کاهش داد.

۱۰- مصرف قرص های خوشبو کننده ی دهان

تولید کنندگان قرص های خوشبو کننده ی دهان مدعی اند که مصرف این قرص ها باعث خوشبو شدن دهان می شود. اما حقیقت آن است که بوی این قرص ها فقط روی مشکل اصلی سرپوش می گذارد و حتی بدتر آنکه قند موجود در این قرص ها می تواند به منبع تغذیه ی همان باکتری های مضری تبدیل شود که عامل بوی بد دهان هستند، در نتیجه، مشکل شما بیشتر می شود. مصرف این قرص ها را کنار بگذارید و روی بهداشت دهان و دندان خود تمرکز کنید. اگر در استفاده از این قرص ها مصر هستید، به دنبال قرص هایی باشید که بدون قند و حاوی موادی مثل زایلیتول و مگنولیا هستند که خاصیت ضد باکتری آن ها ثابت شده است.

۱۱- افراط در استفاده از دهان شویه

دهان شویه یکی دیگر از محصولاتی است که از آن برای کاهش بوی بد دهان استفاده می شود اما حقیقت آن است که ممکن است مشکل شما را بدتر کند. بیشتر دهان شویه ها باکتری های مضر درون دهان را به طور موقت از بین می برند، در نتیجه ممکن است ابتدا تصور کنید که مشکل تان حل شده اما بعد از مدتی دهان شویه شروع به از بین بردن «همه»ی باکتری های دهان شما اعم از مفید و مضر می کند. از آنجایی که باکتری ها دوباره به دهان شما هجوم می آورند، ریسک آن وجود دارد که باکتری های مضر بیش از اندازه تکثیر شوند. به علاوه، الکل موجود در دهان شویه ها می تواند باعث خشکی دهان شود که این مسأله خود از عوامل بوی بد دهان است. بعضی افراد هم رسیدگی مناسبی به دندان های خود ندارند و با استفاده از دهان شویه سعی دارند کم کاری خود را پنهان کنند.

۱۲- عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

درست است که این بدیهی ترین علت بوی بد دهان است اما محتمل ترین عامل این مشکل محسوب می شود. بوی بد دهان در اغلب موارد، اولین نشانه ی عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است که ممکن است در نهایت منجر به مشکلات پیرادندانی بیشتری شود. یک روش مناسب برای جلوگیری از بیماری پیرادندانی و پوسیدگی دندان، استفاده ی منظم از مسواک و نخ دندان و مراجعه ی منظم به دندان پزشک برای انجام معاینه است.